Nyheter
- Läs mer

Nya ledamöter i Åland Posts styrelse
På Åland Posts bolagsstämma den 16 april omvaldes Roger Nordlund och Joakim Blom till styrelseledamöter. Till nya styrelseledamöter valdes Lisa Kittelsen, Oskar Karlström och Josephine Thörnroos. Lisa Kittelsen (f. 1983) är ekonom med lång erfarenhet av e‑handel och affärsutveckling. Kittelsen har en bakgrund som entreprenör, försäljningschef på Åland Post och internationell erfarenhet inom strategisk marknadsföring. Oskar Karlström (f. 1984) (DI, TkD) är professor i cirkulär ekonomi vid Åbo universitet. Karlströms expertis omfattar industriell symbios, livscykelanalys, utsläppsminskningsstrategier samt energiteknik med fokus på grön energi. Han har lett forskningsprojekt kopplade till hållbarhet i samarbete med företag inom energi-, kemi-, tillverknings-, återvinnings- och maritim industri. Josephine Thörnroos (f. 1987) är jurist specialiserad inom transport- och sjörätt och har en bakgrund som Compliance Officer på Åland Post, jurist på Advokatbyrå Widman & Co och Claims Executive på Alandia Försäkring och Assuranceforeningen Skuld. Hon är även ekonom och har varit styrelseledamot i Långnäs Hamns styrelse 2020–2025. Med specialistkompetens inom bland annat affärsutveckling, hållbarhet och juridik stärker de nya ledamöterna bolagets strategiska arbete. Vi tackar Tanja Sabel, Jim Bergbo och Terese Åsgård som avslutar sina uppdrag i styrelsen. Kontinuiteten i styrelsen säkerställs genom det fortsatta arbetet av ordförande Roger Nordlund och vice ordförande Joakim Blom.
- Läs mer

Åland Posts årsberättelse 2025 är publicerad
Nu finns Åland Posts årsberättelse 2025 att läsa på vår hemsida. I årsberättelsen sammanfattar vi årets händelser och resultat samt ger dig en översikt över företaget och våra verksamhetsområden. Du hittar årsberättelsen här: Årsberättelse 2025 (pdf)
- Läs mer

Åland Post deltar i EnergiArena 2026
Den 21 april kl. 17–21 deltar Kennet Uotila, fordonsansvarig på Åland Post Logistik, i EnergiArena 2026 i Blomstringe. Under rubriken ”Kunder som driver omställningen” deltar han i en paneldiskussion där han delar Åland Posts erfarenheter kring e-bränslen inom transportsektorn. EnergiArena Åland och arrangör RedRock Energy samlar aktörer inom energi, näringsliv och innovation för att diskutera framtidens energilösningar i Östersjöområdet. Vi ser fram emot att bidra med våra insikter och tillsammans driva utvecklingen mot mera hållbara transporter. Läs mer och anmäl dig här: EnergiArena 2026
- Läs mer

Post på väg – med nya elcyklar i Mariehamn
För postutdelningen i Mariehamn använder vi sedan länge elcyklar. Nu har våra postutdelare fått nya cyklar som gör utdelningsrundorna lite lättare och smidigare. Varje morgon ger de sig ut på stadens gator – i sol, regn och snö. Året om oavsett väder ser de till att posten når fram. Anpassade för postutdelning Elcyklarna skiljer sig från vanliga cyklar och är anpassade för arbetet. Bland annat har de ett specialutformat stöd som gör att cykeln står stadigt när utdelaren stannar. Cyklarna är byggda för att klara tung last. Framtill sitter en rymlig väska och baktill ytterligare två. När det finns extra mycket post att dela ut kopplas en cykelkärra på. 8 750 kilometer utan avgaser Cyklarna laddas i första hand med solenergi från postterminalens solpaneler. I genomsnitt cyklar postutdelarna tillsammans nästan 35 kilometer per dag. På ett år blir det 8 750 kilometer – allt utan ett uns avgaser.
- Läs mer

Planerat driftunderhåll 3–6 april
Åland Post genomför en systemuppdatering 3–6 april. Under dessa dagar har flera av våra onlinetjänster begränsad funktionalitet och vissa tjänster är tillfälligt avstängda. Följande tjänster påverkas: Kundportalen Min Sida Driftsavbrottet påverkar även våra postombud och kan innebära begränsad service på vissa ärenden. Paketautomaterna fungerar som vanligt. Tack för ditt tålamod!
- Läs mer

Åland Post donerar paketbil till Ukraina
Åland Post donerar en paketbil till stöd för hjälparbetet i Ukraina. Donationen förmedlas av Ukrainagruppen inom Mariehamns Rotaryklubb och bidrar till att transportera livsviktigt material till krigsdrabbade områden. Åland Post har beslutat att donera en dieseldriven paketbil, en Ford Transit, till Ukraina. Fordonet köptes 2015 och har använts inom affärsområdet Posttjänster för posttransporter mellan Sviby postterminal och Mariehamns postkontor. Nu får paketbilen ett nytt uppdrag i Ukraina. Bilen överlämnas fulltankad och i befintligt skick med Åland Posts logo. – Det känns väldigt bra att kunna donera bilen till Ukraina där den kan göra verklig nytta, nu när vi inte längre har behov av den. Åland Post och det åländska samhället har sedan länge tagit ställning för Ukraina, säger Jack Karlsson, enhetschef för utdelningen och fordonsansvarig inom Posttjänster. För Ukrainagruppens kommande hjälpsändning innebär donationen att en last på mer än 1000 kilo brandsläckningsskum kan transporteras i ett och samma fordon. – Vi är mycket glada för donationen från Åland Post. Den betyder mycket och kommer väl till användning i Ukraina. Tack vare denna bil kan vi nu kan transportera 1,1 ton brandsläckningsskum i ett fordon och använda de övriga bilarna som ska doneras till Ukraina för annat nödvändigt material, berättar Monica von Frenckell, ordförande för Ukrainagruppen vid Mariehamns Rotaryklubb. Donationer av fordon är viktiga då fordon är bristvara i Ukraina, där de ofta skadas eller förstörs i de krigsdrabbade områdena. Dieseldrivna bilar är särskilt eftertraktade eftersom diesel brinner annorlunda än bensin och därmed innebär lägre risk i de utsatta områdena. I slutet av mars åker Ukrainagruppens hjälpsändning i väg. Totalt körs sju bilar från Åland till Ukraina.